موسسه گياهان دارويي زاگرس

همه چيز در مورد گياهان دارويي

نمایشگاه گیاهان دارویی در استان کرمانشاه

از شروع فعالیت تا کنون به تشکیل کلاس های آموزشی و کارگاههی آموزشی مبادرت نموده در خصوص فعالیت های پژوهشی نیز اقداماتی را صورت داده است. در حال حاضر اعضای این سازمان غیر دولتی که با هدف اصلی خیر خواهانه گرد هم آمده اند به حدود 80 نفر می رسدکه با شور و علاقه ای وصف ناپذیر برنامه های موسسه را دنبال میکنند.نقطه قوت این مجموعه در این است که افراد مذکور بدون کوچکترین توقع و انتظار مادی در تحقق اهداف موسسه تلاش می کنند،که جای  قدر دانی و تشکر بسیار دارد. مشارکت بر اساس انگیزه های درونی در هر برنامه ای ،پایداری آن برنامه را تضمین  می کند. خوشبختانه اوج این مشارکت صادقانه و موثر را می توان در جوانان پر شور و شوق وبا اخلاص این NGO  به وضوح مشاهده کرد. در فرایند توسعه ،مشارکت اصل اجتناب ناپذیر است و خوشحالیم که در این محیط صمیمی از این ویژگی مثبت برخورداریم.

غرفه موسسه گیاهان دارویی زاگرس دو روز پس از گشایش نمایشگاه گل و گیاه و گیاهان دارویی کرمانشاه آغاز به کار کرد، لیکن از استقبال غیر قابل انتظاری برخوردار شدو چند هزار نفر از فعالیت های موسسه دیدن کردند. اعضای موسسه با علاقه ای وصف ناپذیر در راه اندازی غرفه و نیز پاسخگویی به جمعیت زیاد بازدید کننده ، تعهد خود را نسبت به آرمان های موسسه به نمایش گذاشتند .

در مورد پتانسیل های استان کرمانشاه در ارتباط با گیاهان دارویی باید عرض کنم که استان حاصلخیز کرمانشاه از اقلیم های متنوعی برخوردا راست که همین امر فلور (جامعه گیاهی) غنی و قابل توجهی را برای استان رقم زده است . وقتی شما از لبه های مرزی استان در قصر شیرین حرکت می کنید،در واقع سفر استانی را از نقطه ای آغاز کر ده اید که شرایط اقلیمی آن برای پرورش بسیاری ازگیاهان گرمسیری نظیر انواع خرما، مرکبات و حتی موز مهیا می باشد. در فاصله ای نه چندان زیاد به کرند و اسلام آباد وارد میشویدکه دارای اقلیمی سرد هستندوگیاهان مخصوص اقلیم سرد را در کوه و دشت خود می پرورانندو به همین ترتیب در 12 شهرستان استان کرمانشاه هریک به نوعی شرایط ویژه حاکم است. از سوی دیگر وجود خاک غنی ، آب فراوان و پستی و بلندی های زیاد این مزیت طبیعی را چند برابر می کند. پژوهش ها نشان می دهد که بیش از 140 گونه دارویی تا کنون در استان شناسایی شده که بسیاری از آن ها جنبه خوراکی داشته و این گیاهان خوراکی وحشی رادر بهار درجای جای استان ملاحظه خواهید کرد.اینجانب نیز که بیش از 10 سال تجربه اجرای پژو هش های زیادی را در خصوص گیاهان دارویی در پیش رو دارم ،در مورد کشت هیچ کدام از گیاهان دارویی با شکست مواجه نشده ام و حد اقل می توانم ادعا کنم در مواردی که شخصاً تجربه کرده ام ، طبیعت کرمانشاه با این گیاهان کاملاً سازگار بوده ونوید بخش آن است که در آینده ای نه چندان دوراستان کرمانشاه را به عنوان قطب زراعت گیاهان دارویی به کشور معرفی کنیم .استحضار دارید که تنوع طبیعی گیاهان وحشی  این اجازه را به ما نمی دهد که با برداشت بی رویه آنهااین ذخیره های ژنی استان وکشور را دچار مخاطره کرده و محیط زیست را با مشکل مواجه کنیم ، بلکه این نوید را می دهد که ما می توانیم با اطمینان بالایی در مورد زراعی کردن بسیاری از آنها مطالعه کنیم ودر نهایت محصول زراعی را راهی صنایع تبدیل  به داروهای گیاهی نماییم . بر این اساس موسسه بخشی از فعالیت های خود را بر محور زراعی کردن این گیاهان سامان داد و امید است طی سالهای آتی گیاهان دارویی زراعی قابل توجهی را به کشاورزان عزیز و پر تلاش استان معرفی نماید . به ویژه دوستان ما بر آنند که به زودی نتایج تحقیقات خود را در مورد دو گیاه دارویی برای ورود به تناوب دیم  عرضه نمایند ، چرا که بخش زیادی از اراضی زراعی استان دیم بوده و در حال حاضر گیاهان زیادی در تناوب دیم استان وجود ندارد. از جمله فعالیت های دیگری که در خصوص فرهنگ سازی برای ترویج گیاهان دارویی در دستورکار موسسه قرار دارد می توان به پرورش و توزیع گیاهان دارویی گلدانی به شهروندان جهت نگهداری در منازل،ترغیب شهرداری ها به کاشت آن دسته ا ز گیاهان دارویی که جنبه زینتی دارند ، برقراری کلاس های آموزشی برای اقشار مختلف مردم ، گسترش مشارکت بیشتر موسسه در برنامه های آموزش رسمی گیاهان دارویی (در حال حاضر با یکی از هنرستان های دخترانه کر مانشاه برای ارائه دوره گیاهان دارویی قراردادی منعقد شده و تقریباًیکسال ازآن سپری شده است )،  همکاری در برگزاری بهتر دروس مرتبط با گیاهان دارویی در دانشگاههای استان ، اجرای کار گاههای آموزشی مختلف ، برگزاری همایش های علمی و تخصصی ، اجرای سخنرانی های علمی ، گسترش نشریه داخلی "مهر گیاه" که در حال حاضر در تیرا ژ محدود منتشر می شود و تبدیل آن به یک نشریه تخصصی ، توسعه سایت موسسه ، ارائه مشاوره های زراعی و پزشکی ، بستر سازی برای راه اندازی کلینیک گیاه درمانی و اقداماتی از این دست اشاره نمود .

امید است این موسسه غیر دولتی بتواند با یاری خداوند بزرگ ، یاری و پشتیبانی مسئولان استانی و همت و همدلی اعضای صدیق و پر تلاش خود در راستای احیای طب گیاهی و نیز کشت و کار و تجارت گیاهان دارویی و دارو های گیاهی برای مردم استان و کشور ، گام مثبت و موثری بردارند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۸۵ساعت 0:25  توسط موسسه گياهان دارويي زاگرس  |